Magus, särav haala on traditsiooniline aškenaži toit, mida süüakse alati nii šabati kui ka teiste pühade ajal. Igal šabatilaual on veini ja küünalde kõrval kaks pätsi haalat. Kaks pätsi meenutavad kahte mannaportsionit, mis anti reedeti juutidele, kui nad Egiptuse vangipõlvest naasid. Sümboolselt on haala kaetud puuvillase rätikuga, et ta ei muutuks kadedaks, kui veinile palvet loetakse. Saia pühitsetakse eraldi kiduši tseremoonia osana.
Klassikaline haala ei sisalda piimset toorainet, seega võib seda süüa ka liha sisaldaval toidukorral.
Nii palju kui on juudi kokkasid ja kokaraamatuid, on erinevaid haalaretsepte.
Koostisosad:
320 ml sooja vett
80 g suhkrut
30 g värsket või 15 g kuivpärmi
800 g nisujahu
2 muna
12 g soola
60 g õli
Katteks:
1 läbiklopitud muna 1 tl veega
2 tl seesamiseemneid
Sega kausis suhkur sooja vee ja pärmiga. Lisa jahu, munad, sool ja õli. Sega hästi läbi. Tainas peab jääma kleepuv.
Pane tainas jahusele lauale ja sõtku 10 minutit, vajadusel lisa jahu.
Aseta tainas jahuga määritud kaussi ning lase kaetuna soojas kohas kerkida umbes 40 minutit, kuni see on kasvanud kahekordseks.
Jaga tainas pooleks. Lõika mõlemad pooled kolmeks portsjoniks ja vormi nendest ribad. Suru ribade üks ots kinni ja punu palmik.
Sama tee ülejäänud tainaga, et tulemuseks saaks kaks pätsi.
Aseta palmikud küpsetuspaberile ja lase veel kerkida umbes 10 minutit.
Pintselda need lahtiklopitud munaga ja puista peale seesamiseemned.
Aseta sai 200 °C-sesse eelsoojendatud ahju ning küpseta 10 minutit, siis alanda kuumust 170 °C-le ja küpseta veel 10 minutit, kuni haala on kuldpruun.
Enne serveerimist lase jahtuda.
Retsept: Salmen Šois (Zeus Kitchen)
………………………………………………………………………………………………………
ROŠ HA-ŠANA – UUS AASTA
Sellel 2017. aastal on juudi Uus Aasta 21-22 septembril.
Erinevatel juudi kogukondadel on selle püha jaoks kombed. Sefardid söövad terve kala ja jätavad pea puutumata. See esindab nende lootusi tarkusest pakatavale aastale, et Iisrael oleks rahvaste pea, mitte saba – juht, mitte rõhutud.
Aškenazid söövad ümmargust rosinatega haalat, mis näeb välja nagu kroon ja sümboliseerib jätkuvust ning lootust, et algav aasta tuleks ümmargune.
Roš ha-Šana ajal ei sööda hapusid ega kibedaid toite. Mõned kogukonnad ei söö isegi marineeritud kurke ega oliive, sest ükski terav maitse ei tohi segada pidustuste magusust.
Nauditakse kõiki uue hooaja puuvilju. Mõnes kogukonnas süüakse ja õnnistatakse pühade teisel õhtul granaatõuna. Vilja arvukad seemned esindavad loodetud viljakust.
Kommentaare pole