koogimaailmSeljakotirändur Arto on maitsnud erinevaid tänavatoite üle maailma. Magus mälestus Jaapanist pani ta kodumaale jõudes tegutsema. Tallinnas, Mustamäel avas ta 2015. aasta sügisel oma pannkoogikioski, et hakata seal pakkuma jaapanipäraseid pannkooke.

„Alguses oli uudistajaid palju, aga osta julgesid esiotsa vähesed,“ kirjeldab Arto oma esimesi lahtioleku nädalaid. Ega tõesti, kui täpselt ei tea, siis pigem mitte, on meie maal tavapärane alalhoidlik käitumismaneer.

Jaapanipärane pannkook võib tõesti tunduda veidi liiga kauge ja tundmatu, nagu seda kunagi oli meie jaoks ka sushi. Sellegipoolest pole tegemist algupärase Jaapani toiduga, vaid sügavalt Euroopa toidukultuuri hällist Prantsumaalt pärineva crepe’iga. Meie kutsume seda koduselt ülepanni pannkoogiks või natuke moodsamalt krepiks.

koogimaailm3„Kuigi me võiksime pakkuda ka päris Jaapani retsepti järgi tehtud pannkooke, oleme läinud seda teed, et sisu on meie ja vorm jaapanipärane,“ ütleb Arto ja lisab: „Jaapani pannkookides kasutatakse peamiselt riisijahu, mida küll meilgi saada, aga ka mitmeid muid neile omaseid maitseid, mistõttu jäime nisujahu ja traditsioonilise maitse juurde. Aga sellist serveeringut kohtasin küll tõesti Jaapanis.“

Seega on jaapanipärased pannkoogid mustamäel Japarto toidukioskis koonuseks keeratud ja hea-paremaga täidetud prantsusepärased krepid. Nii, et võib julgesti proovida. Ja seda, mida kreppide vahel pakutakse, on seinast seina – soolasest magusani.

„Kuigi me pakume ka soolaseid lisandeid, eelistab enamik ikkagi magusat täidist. Soolased täidised on peamiselt viinerid, sink, juust, muna peekoniga. Aga on ka näiteks kreppe mozzarella, pesto ja spinatiga või singi-sinihallitusjuustuga,“ nimetab omanik.

Hoopis laiem paistab olevat magusa täidise assortii: vahukoor, moos, Nutella, kondenspiim, jäätis, lisanditeks mustad sõstrad, kiivi, mandariinid jne. Kastmedki on üks maitsvam kui teine.

Mullivahvel?

7Uudistootena lisandus menüüsse mullivahvel. Tegemist on jällegi ühel idamaisel reisil olles proovitud maiusega, mis kodumaale ideena kaasa toodud. Oma olemuselt vastandina krepile on tegemist täidlase, mullitavat vahvlit meenutava munavahvliga, mida küpsetatakse spetsaiaalses vahvlivormis. Retseptis, nagu ka jaapanipärastes vahvlites, on tehtud siiski mõningad eestindused võrreldes originaaliga. Mõnus krõmps välispind ja mullide sees pehme paks vahvel. Natuke meenutab see meilgi tuntud Belgia vahvlit, ent maitselt siiski hoopis teine. Seegi keeratakse kliendi jaoks kenaks tuutuks ja sisse lisatakse seda, mida vaid ise soovid.

„Kõik pannkoogid ja vahvlid, mida pakume, valmistame kohapeal, täidiseid saab klient ise valida, nii palju kui vahvli vahele mahub. Loomulikult oleme teinud ka mõned soovituslikud valikud, mida arvame hästi omavahel kokku sobima,“ avaldab peremees. „Lisaks uuendame aeg-ajalt menüüd, ning arvestame kindlasti ka hooajaga. Suvel ruulib ikka kodumaine mari, sõstrad, maasikad jne. Talvisel ajal aga on raske mitte pakkuda näiteks mandariini.“

Nostalgiahuvilistele on pakkuda ka nn traditsiooniline vahvel. Seega pole põhjust midagi peljata.

Avaldame teile Arto poolt ühe mõnusa pühapäevahommikuse retsepti jaapanipärasest pannkoogist:

Hommikukrepid jaapanipäraselt

310-12 tk

1 klaas jahu
3 muna
1 3/4 klaasi piima
30 g sulatatud võid
1 spl suhkurt
natuke soola

1) Sega kokku jahu, suhkur ja sool
2) Lisa munad ja pool piima. Sega läbi
3) Lisa ülejäänud piim ja või. Sega ühtlaseks massiks.

Serveeri vahukoore, Nutella ja banaani liistudega, kui soovid eriti magusat, siis lisa veel jäätist!! 🙂

Serveerimine Jaapani stiilis

1) määri 1/4 kooki Nutellaga
2) pigista vahukoort ümber Nutellaga kaetud alale
3) lisa šokolaadi kastet
4) murra kaheks ja veereta koonus
5) koonuse peale void veel lisada vahukoort, banaani ja kaunistusi
6) keera krepp paberisse ja valmis serveerimiseks 🙂

Rohkem vaata: https://www.facebook.com/japartocrepes/