240_F_113908809_UdbrvMIMNNDRlE7m14g56ioXafkCaJTv

Fotolia.com

Kas Sa ise või mõni pereliige kannatab laktoositalumatuse käes? Või naudid Sa veganlust? Igal juhul ei peaks sa ilma jääma maitsvatest küpsetistest. Kuid kuidas seda teha, kui suuremas osas küpsetusretseptides on kasutusel kas piim või mõni piimatoode (nt jogurt, koor, toorjuust jne).

Tänapäeval on kaubanduses saadaval mitmed alternatiivid. Põhiliselt asendab piima erinevad taimsed piimad nagu näiteks sojapiim. Kuid ka siin tuleb olla ettevaatlik, sest mitmed sojatooted võivad sisaldada kaseiini, mis on ohtlikud allergikutele.

Kui retseptis on palju koostisaineid, siis on alati võimalus mõni neist välja jätta või asendada. Putru saab näiteks piima asemel edukalt veega keeta, aga küpsetiste puhul on paljudel juhtudel just see osa, mida te ei soovi see põhiline ja maitsvat tulemust silmas pidades oluline.

Seega proovime anda mõningaid nõuandeid, kuidas seda probleemi lahendada.

Kõige lihtsam on asednada võid. Loomulikult naturaalse taluvõi maitse on ainulaadne, kuid kui ei saa või ei tohi, siis headeks alternatiivideks on erinevad piimavabad margariinid.

Jogurtit, hapukoort ja toorjuustu on võimalik asendada soja, kookose või pähklite baasil tehtud toodetega.

Eraldi probleemiks on juustud. Alternatiivina on soja põhjal tehtud juustud, kuid nende maitse ja omadused ei ole kaugeltki sarnased tavapärase juustuga. Aga see võib ka maitse asi olla. Igal juhul tuleb arvestada, et soja juustude sulamisomadused on suht kehvad.

Lehmapiima alternatiivideks on piimad, mis on valmistatud sojast, koosest, riisist, kartulist, pähklitest, päevalilleseemnetest jne. Paljud neist on saadaval ka mitsestatult (vanilje, shokolaad, moka jne). Nende piimade kasutamine alternatiivina sobib pea igasse retsepti. Arvesse tuleks võtta vaid erinevate piimade spetsiifilisi maitseid. Näiteks on sojapiimas tunda kerget magusust ja pähklimaitset. Kuid kindlasti on ka erinevate tootjate puhul maitsevariatsioone. Sojapiima saab väga edukalt kasutada pannkookides, vahvlites, smootides, samuti saab seda peale valada hommikukrõbuskitele või lihtsalt joogiks. Maitsestamata sojapiim on hea kasutamiseks soolastes küpsetistes.

Vastupidiselt sojapiimale ei soovitaks soolastes küpsetistes kasutada riisipiima. Seevastu on riisipiim väga okei kõiges magusas.

Kui teil on retseptis olulisel kohal magustatud kondenspiim, siis saab seda asendada eelpool loetletud alternatiividega, millele tuleks lisada maitse järgi toorsuhkrut ja pidevalt segades redutseerida ehk keeta kokku ca 60%-ni või kuni vajaliku konsistentsini.

Head proovimist.