Paleo reeglite järgi küpsetamine tundub justkui midagi teisest maailmast. Retseptid on täis aineid, millest sa isegi midagi kuulnud pole. Algajale võib see tunduda kättesaamatu ülesandena, kuid tegelikult ei ole asi nii hull. Siinkohal väike sissejuhatus ja ülevaade algajale paleohuvilisele küpsetajale.
Paleo reeglite järgi on võimalik valmistada peaaegu kõiki nimetusi maiuseid ja küpsetisi: muffineid, kooke, küpsiseid. Lisaks ka leibasid, kukleid, tortiljasid ja muud.
Kui soovid küpsetada paleo-stiilis ja selle reeglite järgi, peab kasutama veidi teistsuguseid tooraineid kui tavaliste küpsetiste puhul. Need on küll kaubanduses kättesaadavad, kuid siiski veidi kallimad.

Foto: Merilin Siimpoeg
Toorained
Et asendada nisujahu ja rafineeritud suhkrut, tuleb paleotoitujal kasutada mõnevõrra teisi tooraineid. Jahude puhul on võimalik kasutada mitmeid pähklijahusid. Siin on tuntuimaks kindlasti mandlijahu. Aga on ka teisi, nt kookosjahu või plantaadijahu.
Magusainena saab rafineeritud suhkru asemel kasutada mett või vahtrasiirupit, mis meilgi tuntud ja kättesaadavad. Kui soovid kasutada šokolaadi, siis see peaks olema maksimaalse kakaosisaldusega. Üldiselt kasutataksegi 100% kakaod, millele võib lisada nt 85% tumedat šokolaadi.
Mõistagi teab iga küpsetaja, et need ained on tavaainetest kordi kallimad. Kui aga küpsetada harva ja ükshaaval aineid ette osta, siis on see võimalus korraga vähem kulutada ja esialgu tunduv suur summa on jagatud pikema aja peale.
Rasvainetest on paleo osas kasutusel erinevad pähklivõid ja -õlid. Meil on tervisetoitujad kindlasti ka tuttavad kookosõliga.
Küpsetistele tekstuuri andmiseks on hea kasutada magustamata kookoshelbeid või -laaste. Need annavad mõnusa krõmpsuva maigu ja sobivad ka kaunistuseks.
Kergituseainena saab kasutada tavapärast söögisoodat.
Soovitused edasijõudnud kokkajale
Kui algajale piisab ka eeltoodud koostisainetest, siis nendele, kes on paleotoitudega rohkem tuttavad, on siinkohal soovitustena toodud veel lisaks tooraineid, mis sobivad paleo magustoitudesse ja küpsetistsesse.
- Kuivatatud puuviljad: mango, kirsid, ploomid, maasikad jne.
(Suvisel ajal loomulikult saab kasutada värskeid puuvilju ja marju). - Looduslikud ekstraktid: vanilje, piparmünt, metspähkel, mandel, apelsin jne.
- Eksperimenteeri ka teiste jahudega: kartulijahu, plantaadijahu, tapiokajahu.
Igaüks neist on erineva tekstuuri ja maitsega. Kombineerides erinevaid jahusid, saad positiivselt üllatavaid tulemusi. - Kasuta tükilist meresoola või purustatud himaalaja soola.
- Kookosest saad kasutada nii õli, mannat kui ka kreemi.
- Tarretusainena kasuta maitsestamata želatiini.
Paleoküpsetiste valmistamiseks ei ole tarvis erilisi köögiseadmeid või abivahendeid. Abiks on ikka tavapärased küpsetajate abilised: köögikaal, auruti, mikser jne.
Mida tuleks kindlasti meeles pidada?
- Kui oled algaja, siis ära kunagi vaheta retsepti koostisaineid.
Tavaliselt on retseptides mainitud ka alternatiivid, mida saad vajadusel kasutada, juhul kui üht või teist ainet ei ole või sulle mõni asi ei maitse. - Paleoküpsetiste puhul ei tasu eeldada samu küpsetustemperatuure ja -aegu.
Reeglina ei ole need samad, mis tavapärase küpsetamise puhul. Üldiselt on paeloküpsetiste küpsetustemperatuurid madalamad kui tavaliselt. - Katseta erinevaid maitseid, jahusid, magusaineid jne, et leida endale parim ja maitsvaim. Eksperimenteerimine nõuab kogemust ja toorainete omaduste tundmist, kuid see ju ongi kokkamise parim osa.
- Kasuta võimalikult naturaalseid koostisaineid.
Munadest eelista vabapidamiskanade mune, puuviljadest ja marjadest mahetalude kaupa. Mett osta sulle tuntud mesinikult, ning hea kui see pärineks sinu elukoha lähedalt.
Siit leiad ka ühe mõnusa paleoretsepti: https://koogimaailm.eu/mandli-pistaatsiakupsised/
Head küpsetamist!
Kommentaare pole